• [email protected]
  • Selimiye Mahallesi, İskele Caddesi Başaran Apt. Daire: 7 - Üsküdar / İstanbul

Siber Güvenlik Otomasyon ve Orkestrasyon

Hizmetler

Siber Güvenlik Otomasyon ve Orkestrasyon

Güvenlik otomasyonu, herhangi bir insan müdahalesi olmaksızın otomatikleştirilmiş önleme, tespit, araştırma, önceliklendirme ve müdahale süreçlerini ifade eder. Sürükle ve bırak, tekrarlanabilir botlar ve çalışma kitapları ve kullanıma hazır entegrasyonlar, ağdaki güvenlik ve güvenlikle ilgili olmayan cihazların otomasyonunu ve otomatikleştirilmiş iş akışlarını mümkün kılar.

SOAR, gerçek pozitif tehditleri belirlemek ve MTTD'yi azaltmak için tüm verileri analiz eder ve araştırır. Manuel tehdit algılama etkinliklerini otomatikleştirmek ve tehdit algılama ile yanıt arasındaki gecikmeyi ortadan kaldırmak, güvenlik analistlerinizin onaylanmış tehditlere odaklanmasını sağlar. Düşükler, algılama süresi anlamına gelir.
Hangisine önce yanıt verileceğini belirlemek için risk puanları atar ve tehditlere otomatik olarak öncelik verir. Otomatik uyarı önceliklendirmesi, yanıt sürelerini kısaltır, güvenlik analistlerinin verimliliğini artırır ve analistler için en çok zaman alan manuel görevlerden biri olan yanlış pozitifleri azaltır.
Otomatik tehdit avlama süreçleri, güvenlik analistlerine akıllı kararlar vermelerine olanak tanıyarak daha fazla görünürlük sağlar. Özelleştirilebilir, etkileşimli botlar ve oyun kitapları, sürekli, otomatik tehdit avına olanak tanır. Bu aynı zamanda kuruluşların, gerekli uzmanlığı bulma veya bunaltıcı analistleri bulma sorunlarını ortadan kaldıran etkili bir tehdit avlama programı oluşturmasına da yardımcı olur.
Manuel müdahale eylemlerini otomatikleştirmek, analistleri gelişmiş, karar gerektiren müdahale faaliyetlerine konsantre olmaları için serbest bırakır. Tehditlere tek tıklamayla anında yanıt verme veya tam otomatik yanıt eylemleriyle otomatik olay yanıtı, azaltılmış MTTR sağlar.

Güvenlik Orkestrasyonu, verimli ve güçlü siber güvenlik operasyonları ve siber olaylara hatasız müdahale için güvenlik odaklı olsun ya da olmasın tüm cihazların, altyapıların ve ekiplerin birbirine bağlanması yöntemidir. Güvenlik düzenlemesi, insan, süreç ve teknolojinin uyumlu çalışmasıdır.

Artan tehdit yüzeyleri, daha karmaşık saldırılar ve siber güvenlik cihazlarındaki artış her gün binlerce uyarıya neden oluyor. Her uyarı için analistlerin yanlış pozitifleri temizlemesi ve süreçleri yürütmesi gerekir. Uyarıların sayısı arttıkça birikir ve çoğu gözden kaçar. Bu kurumlar için bir felaket olabilir. SOAR platformu, güvenlik sisteminizle entegredir ve analistlerinizin gerçek tehditlere odaklanmasını sağlar. Tekrarlayan uyarılar otomasyonlar ile çözülür. Tekrarlayan iş akışları, güvenlik olaylarının araştırılmasını ve zenginleştirilmesini sağlar ve olay müdahale süreçlerinin yüksek kalitede ve ölçeklenebilir olmasını sağlar.
Güvenlik analistleri, olay yanıtlarını işlemek ve harekete geçmek için birden fazla sistem ve platform kullanmalıdır. Bu, bilgilerin çoğunun parçalara ayrılmasına ve işlenmesine neden olur. Ayrıca tüm bu sistemler hakkında ekip bilgilendirilmelidir. SOAR platformu, yeni sistemleri öğrenmek için harcanan zamanı azaltır. Ayrıca analistlerin tüm uyarıları tek bir yerden görmelerini ve olay müdahale süreçleri üzerinde çalışmalarını sağlayan merkezi bir platform sağlar.
Güvenlik ekipleri günlerinin çoğunu olayları araştırmak ve bunlara yanıt vermekle geçirir. Bu, bu yanıt süreçlerinin standartlaştırılmasına, algılama kalıplarına ve olay yanıt kalitesinde artışa izin vermez. SOAR ile manuel görevlere harcanan zamanı otomasyonlara dönüştürebilir, olay yanıtlarını saniyeler içinde işleyebilir, güvenlik ihlallerini hızla keşfedebilir ve tek tıkla aksiyon alabilirsiniz.
Birçok Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) personeli yetersizdir. Analistlerin artan iş yükleri, olay müdahale süreçlerinde strese ve hata oranlarının artmasına neden oluyor. SOAR, analistlerin olayları araştırmasına ve analiz etmesine ve bunlara daha hızlı yanıt vermesine olanak tanır. Görevler otomatikleştirilir, süreçler standartlaştırılır ve ekipler kolayca koordine olur. Karmaşık güvenlik sistemlerinin uyumlu yönetimi, zaman tasarrufu ve ilk yatırım maliyetlerinde azalma sağlar.