Meslek seçimi çağa ayak uydurmak açısında çok önemlidir. Siber Güvenlik Uzmanlığı ise yaşadığımız ve gelecekteki dönemlerde fazlaca önem arz eden bir meslektir. Bunun en önemli nedeni, günümüzde ve gelecekteki en önemli şeyin veri olması ve tamamen verilerin alınıp satıldığı bir dönemde oluşumuzdur. Bu yazımızda “Siber Güvenlik Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmalı?” sorusuna cevap veriyor olacağız.

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

Siber Güvenlik Uzmanı, bilgi teknolojisi güvenliği alanında uzmandır. İşleri, yazılım geliştirme sırasında koruma sağlamayı gerektirir. Ağların, kötü niyetli amaçlarla erişim isteyen bilgisayar korsanları gibi dış tehditlere karşı güvende olduğundan emin olmak için çalışırlar.

Siber Güvenlik Uzmanları Ne İş Yapar?

Siber Güvenlik Uzmanları sırasıyla; algoritma çözümleme ve yenilerini geliştirme, çalıştığı kişi veya kuruluşun ağ sistemindeki saldırı zaaflarını belirleme ve bu zaaflara karşı önlem alma, olası saldırılar karşısında yaşanacak olan kayıpları asgari seviyeye indirme, yeni yazılımlar oluşturarak siber saldırı ataklarına karşı en yüksek performansı gösterecek ürünleri planlama ve kullanma gibi görev başlıklarına sahiptir.

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur ve Şartları Nelerdir?

Siber Güvenlik Uzmanı olabilmek için gereken şartlar başlıca şu şekildedir:

  • Tercihen 4 yıllık olan ilgili bölümlerden (bilgisayar, yazılım, elektronik mühendisliği vb.) mezun olunması gerekmektedir.
  • İleri seviye bir İngilizceye sahip olunması gerekmektedir.
  • Siber Güvenlik için gerekli olan Linux dağıtımlarının bilinmesi gerekmektedir.
  • İleri seviye sistem ve ağ bilgisi gerekmektedir.
  • Siber Güvenlik Uzmanlığı ile ilgili olan uluslararası geçerlilikleri bulunan sertifikaların alınması gerekmektedir.
  • Bazı kod parçacıklarının okunabilmesi ve anlaşılabilmesi için orta-ileri seviye bir yazılım bilgisi gerekmektedir.
  • Analitik ve sürekli araştırmacı bir düşünce yapısına sahip olunması gerekmektedir.

Kimler Siber Güvenlik Uzmanı Olabilir?

TCP/IP internet protokolleri, Linux komutları, Python gibi programlama dilleri, işletim sistemlerinin çalışma mantığı, analiz gibi alanlarda bilgi sahibi olan ve bu bilgileri sürekli geliştiren kişiler Siber Güvenlik Uzmanı olmaya potansiyel adaydır.