• [email protected]
  • Selimiye Mahallesi, İskele Caddesi Başaran Apt. Daire: 7 - Üsküdar / İstanbul

Fidye Yazılımı Kurtarma Hizmeti

Hizmetler

Fidye Yazılımı Kurtarma Hizmeti

Fidye yazılımı saldırıları, bilgisayar kullanıcıları ve sunucu yöneticileri için büyüyen bir sorundur. Bir fidye yazılım virüsünün vakası binlerce dolarlık zarara neden olabilmektedir. Kurumların bu tarz fidye yazılımlarına maruz kalmaları ve verilerinin şifrelenmesi durumunda EMA Security olarak fidye yazılım saldırılarına karşı veri kurtarma hizmet sunmaktadır.

Veri kurtarma ihtiyacı oluşması sonrasında profesyonel müdahele harici her veri kurtarma denemesi verilerinizin geri gelmeyecek şekilde zarar görmesini sebeb olabilmektedir. Verileriniz şifrelendiyse ilk olarak yapmanız gereken ağ bağlantısını kesmek olamalıdır. Bu süreçte bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın.
Fidye yazılımı veya kripto virüsü, kurbanın medyasını şifreleyerek verilere erişimi engelleyen kötü amaçlı bir programdır. Daha sonra kullanıcıya para isteyen bir mesaj sunar (genellikle Bitcoin gibi dijital bir para birimi aracılığıyla). Kurban ödemediği sürece, veriler kalıcı olarak şifrelenmiş olarak kalacaktır.
Mail yolu ile veya farklı sosyal mühendislik teknikleri kullanılarak veya fiziksel olarakda bulaşabilmektedir. Virüslü dosya bilgisayarda açılması durumunda fidye yazılımı sisteminize yüklenir. Yürütülebilir dosyalar (Windows bilgisayarlarda .exe uzantısı) veya bir tür yürütme yöntemine sahip dosyalar en hassas olanlardır. Örneğin, bir Word belgesi (.doc veya .docx), kriptovirüsün sürecini başlatmasına izin veren bir makro çalıştırabilir.